top of page

Twój najlepszy wybór na bilety lotnicze

  • Writer's pictureAsia Travel

BAGAŻ, INFORMACJE OGÓLNE

Ogólne zasady dotyczące bagażu


Bagaż podręczny - czyli bagaż, jaki można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jego wymiary zazwyczaj nie powinny przekraczać 55 x 40 x 25cm , a waga nie powinna być większa niż 5 - 10 kg, (w zależności od linii lotniczej). W cenie biletu lotniczego niezależnie od linii lotniczej jest uwzględniona 1 szt. bagażu podręcznego. Każdy bagaż przekraczający limity musi zostać nadany do przewozu jako bagaż rejestrowany(w luku bagażowym). Dodatkowo bezpłatnie można zabrać na pokład samolotu torebkę damską, laptop, aparat fotograficzny, płaszcz.

Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest przewożenie ostrych przedmiotów (nożyczki, nóż, scyzoryk, pilnik do paznokci itp.). W bagażu podręcznym nie wolno też przewozić broni, broni palnej, replik broni, materiałów wybuchowych oraz środków chemicznych, zakaz obejmuje także gazy sprężone, materiały radioaktywne, zapałki i zapalniczki (można zakupić po przejściu kontroli bagażowo – paszportowej). Płyny (napoje, perfumy, pasty, kremy, żele itp.) można przewozić na pokładzie samolotu tylko w pojemnikach do 100ml, maksymalnie 10 sztuk, umieszczone w przezroczystym opakowaniu. Dozwolony jest przewóz pokarmu dla dziecka na czas podróży oraz leków, jeśli jest konieczne ich przyjmowanie w trakcie lotu. Na pokład samolotu można także zabrać sprzęt elektroniczny: odtwarzacz MP3, aparat cyfrowy, telefon komórkowy (musi być wyłączony w czasie lotu).Bagaż rejestrowany - czyli przewożony w luku bagażowym, ilość i waga jest zależna od trasy i przewoźnika. Ogólne zasady to:

Trasy europejskie oraz loty do Azji, Australii, Bliski Wschód - obowiązuje zasada wagowa, czyli można zabrać maksymalną określoną w warunkach biletu wagę bagażu niezależnie od ilości walizek. Dla klasy ekonomicznej jest to 20kg.

Trasy transatlantyckie, loty do USA, Kanady, Ameryki Środkowej - na tych trasach obowiązuje zasada sztukowa czyli nie można zabrać więcej sztuk bagażu niż limit określony w warunkach biletu. Dla klasy ekonomicznej jest to 1 sztuka nie przekraczających 23kg każda. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące bagażu w najpopularniejszych liniach lotniczych : PLL LOT

BAGAŻ REJESTROWANY PRZEWOŻONY W LUKU SAMOLOTUW systemie wagowym w klasie biznes limit bagażu rejestrowanego wynosi 30 kilogramów, a w klasie ekonomicznej 20 kilogramów. Rejsy do/z Europy i na Bliski Wschód Osoby dorosłe i dzieci powyżej drugiego roku życia Klasa biznes 30kg - 66 funtówK

lasa ekonomiczna20 kg44 funtów

Dziecku do lat 2 korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca), przysługuje prawo do przewozu bagażu o wadze do 10 kilogramów (22 funtów). UWAGA! Zmiany w opłatach za przewóz bagażu w klasie ekonomicznej na rejsach transaltantyckich. W cenie biletu bezpłatnie można przewieźć jedną sztukę bagażu o wadze do 23 kg. Druga sztuka bagażu o wadze do 23 kg  podlega zryczałtowanej opłacie w wysokości 165 PLN – w przypadku wylotów z Polski, 40 Euro – w przypadku wylotu z innych miast Europy, 50 USD w przypadku wylotu z USA, lub 60 CAD przy wylocie z Kanady. Dziecku do lat 2 korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca) przysługuje prawo przewozu 1 sztuki bagażu o maksymalnej wadze 23 kilogramów (50 funtów) i sumie wymiarów 158 cm (62 cale). Na rejsach krajowych waga bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 20 kilogramów. 30 kg bezpłatnego bagażu w klasie ekonomicznej do/z Damaszku, Kairu i Bejrutu Polskie Linie Lotnicze LOT uprzejmie informują, że Pasażerom korzystającym z połączeń PLL LOT do/z Damaszku, Kairu i Bejrutu w klasie ekonomicznej oferujemy dodatkowe 10 kg bezpłatnego bagażu, ponad standardowe 20 kg. 30 kilogramowy limit bagażu w klasie ekonomicznej nie jest kalkulowany automatycznie, dlatego konieczna jest ręczna korekta ramki biletowej. LUFTHANSA Dozwolona ilość bagażu na wszystkich rejsach międzynarodowych (z wyłączeniem kierunków podanych poniżej) i krajowych wewnątrz Niemiec

Pierwsza Klasa: 40 kg (88lb) - plus 1 para nart plus jedna torba z kijami golfowymi na rejsach obsługiwanych przez Lufthansę i Swiss International Airlines

Klasa Business: 30 kg (66lb) - plus 1 para nart na rejsach obsługiwanych przez Lufthansę i Swiss International Airlines

Klasa turystyczna: 20 kg (44lb) - plus 1 para nart na rejsach obsługiwanych przez Lufthansę i Swiss International Airlines Do Kanady Do i przez USA Do i z Ameryki Południowej na rejsach odlatujących i przylatujących, z wyjątkiem tras rozpoczynających się w Brazylii Do i z Afryki Zachodniej Pomiędzy Europą a Meksykiem Z biletem "Dookoła Świata" Star Alliance

Pierwsza Klasa - 2 sztuki, 32 kg każda

Klasa Business - 2 sztuki, 32 kg każda

Klasa turystyczna (ekonomiczna) - 1 sztuka do 23 kg Z Brazylii do wszystkich destynacji na świecie. Początek trasy w Brazylii zarówno dla rejsów odlatujących jak i przylatujących Z Japonii do USA, Kanady, Afryki Zachodniej i Ameryki Południowej (tam gdzie obowiązuje limit bagażu w sztukach). Początek trasy w Japonii zarówno dla rejsów odlatujących jak i przylatujących.

Pierwsza Klasa - 2 sztuki, 32 kg każda

Klasa Business - 2 sztuki, 32 kg każda

Klasa turystyczna (ekonomiczna) - 2 sztuki, 32 kg każda Dozwolony limit bagażu bezpłatnego dla dziecka

Dzieci w wieku dwu lat i więcej uprawnione są do przewozu takiej samej ilości bagażu w ramach bezpłatnego limitu, jak dorośli, jeśli ich podróż opłacona została w wysokości co najmniej 50% taryfy obowiązującej dorosłych.

Dzieci poniżej 2 roku życia uprawnione są do bezpłatnego przewozu jednej sztuki bagażu oraz jednego całkowicie składanego wózka, przy czym maksymalny ciężar tej sztuki bagażu wynosi 10kg w przypadku rejsów, na których obowiązuje limit bagażu w kilogramach oraz 23 kg w przypadku rejsów, na których obowiązuje limit bagażu w sztukach.

Dzieci, które o okresie podróży kończą 2 lata, muszą mieć rezerwację miejsca. Należy pamiętać, że o limicie wieku decyduje data powrotnego rejsu. AIR FRANCE / KLM Na trasach, gdzie obowiązuje "System Wagowy"


- Economy Class (Voyageur): 20 kg

- Premium Voyageur, Alize: 30 kg

- Business Class: 30 kg

- First Class: 40 kg

Opłata na każdy kilogram nadbagażu w zależności od strefy:

Strefa 1 (Francja domestic)

Strefa 2 (m.in. Europa, Karaiby, Afryka Płn)

Strefa 3 (reszta świata)

5 EUR

15 EUR

30 EUR

(płatne w przeliczeniu na PLN)

Przy internetowym check-in AF i KL proponują zakup nadbagażu z 30% zniżką.

Na trasach, gdzie obowiązuje "System Sztukowy"

- Voyageur: 2szt po 23 kg każda

- La Premiere, Affaires, Premium Voyageur: 2 szt po 32 kg każda

Dopłaty za przekroczonie limitu 23 kg w klasie ekonomicznej (jeden bagaż nie może przekraczać 32 kg) to 50 EUR. Każda dodatkowa sztuka bagażu – 150EUR.

Dzieci do 2 lat korzystają z limitu bagażowego 10KG plus bagaż kabinowy, bez względu na system wagowy lub PC. Wózki dziecięce składane przewożone s± bezpłatnie.

NOWOŚĆ 1 - SPRZĘT SPORTOWY wliczony jest do limitu bagażowego. W przypadku, gdy limit bagażowy jest przekroczony (dopuszczalna waga max. jednego bagażu to 32 kg) pobrana będzie opłata ryczałtowa,:

- w przypadku Systemu Wagowego w zalezności od strefy:

Strefa 1 (Francja domestic)

Strefa 2 (m.in. Europa, Karaiby, Afryka Płn)

Strefa 3 (reszta świata)

20 EUR

40 EUR

80 EUR

- w przypadku Systemu Sztukowego - 150 EUR za dodatkowy bagaż

NOWOŚĆ 2 - SPRZĘT DO GOLFA (max 20 kg.) - BEZPŁATNIE dodatkowo poza limitem bagażowym

NOWOŚĆ 3 - OPŁATA RYCZAŁTOWA ZA ZWIERZĘ

Zwierzęta akceptowane na pokładzie samolotu to wyłącznie psy i koty

Zwierzę zabrane do kabiny powinno ważyć razem z klatk± do 6kg. Zwierzę przewożone w luku bagażowym nie może przekraczać razem z klatką 75kg.

Opłata ryczałtowa za zwierzę będzie wymosić:

- w przypadku Systemu Wagowego w zależności od strefy, a nie jak dotychczas od kilograma:

Strefa 1 (Francja domestic)

Strefa 2 (m.in. Europa, Karaiby, Afryka Płn)

Strefa 3 (reszta świata)

40 EUR

80 EUR

160 EUR

- w przypadku Systemu Sztukowego - 160 EUR

Bagaż podręczny:

Waga : 12 kg Wymiary: 55 cm x 35 cm x 25 cm


0 comments

Comments


bottom of page